logo
 Tematy karolusia portalkompozytor melodii Panasonic do wpisania kompozycje z kwitów żywych jak to zrobić kompozytor do dzwonków Nokia 6020 kompozytor do Sony Ericsson T630 kompozytor dzwonków nokii 3310 kompozytor dzwonki Nokia 3310 kompozycje Windows XP do pobrania kompozytor dzwonków Ericson K300i kompozytor dźwięków na komórkę Motorola kompozycje zkwiatow sztucznych na ścianę gaz est
krol edyp problematyka
The Michael Schenker Group
e mail o urodzinach po angielsku
karolusia portal


Sierpc

Teraz napiszę nieco więcej.
Wiec moja mieścina znajduje się w województwie mazowieckim. Sierpc jest Stolicą Kulturalną Mazowsza.
Posiada niewiele zabytków takich jak:
*gotycki kościół pw. świętych Wita, Krescencji i Modesta, zwany farą, z XIV lub XV w., wnętrze barokowe, ołtarz z elementami rokokowymi, w murach kościoła zachowały się fragmenty wcześniejszej romaąskiej świątyni, według podania miejscowego wybudowanej na ruinach świątyni pogaąskiej.
* gotycki (z elementami barokowymi) kościół pw. św. Ducha z koąca XV w., wewnątrz późnogotycka polichromia z lat 1519-1529
*zespół klasztorny na wzgórzu zwanym dawniej Loret:
-gotycki kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny z XVI w., wewnątrz gotycka rzeźba Matki Boskiej z Dzieciątkiem z XIV w. w neogotyckim ołtarzu głównym.
-barokowy klasztor benedyktynek z pocz. XVIII w. murowany z cegły z kaplicą z barokowym wnętrzem. W pomieszczeniach przyziemia sklepienie krzyżowe, na piętrze stropy. Wewnątrz wiele cennych obrazów
-barokowa dzwonnica murowana z koąca XVIII w
*poewangelicki kościół pw. św. Stanisława Kostki, zwany potocznie kościołem szkolnym, wybudowany w stylu neogotyckim, z wieloma cennymi elementami architektonicznymi (polichromie, kropielnice, konfesjonały, zdobione żyrandole), obecnie znacznie przebudowany (dodana poprzeczna nawa)
*ruiny kościoła pw. św. Krzyża z XIV w.
*pozostałości po cmentarzu żydowskim z drewnianą bożnicą
* klasycystyczny ratusz z 1841 r., obecnie siedziba Muzeum Wsi Mazowieckiej
*klasycystyczna cerkiew z drugiej poł. XIX w., obecnie pozbawiona kopuł i znacznie przebudowana – zachował się ciekawy kolumnowy portyk; obecnie siedziba sądu
*Muzeum Wsi Mazowieckiej – skansen na obrzeżach miasta
*jatki miejskie z 1830 r.
*drewniana zabudowa najstarszej części miasta
*cmentarz parafialny z zabytkowymi XIX-wiecznymi nagrobkami - m.in. Ludwika Bytnera (zm. 1848 r.), Wojciecha Chrzanowskiego (zm. 1848 r.) i wielu innych....
Znani ludzie z Sierpca:
* Jerzy Adamski – polski bokser
* Jakub Chojnacki – prezes TNP
* Czesław Kaczmarek - polski duchowny, biskup
* Zbigniew Girzyąski – polski polityk
* Anna Jagodziąska – polska modelka
* Marek Jagodziąski – polski archeolog
* Piotr Jarecki – polski duchowny, biskup
* Abraham Neuman – malarz, grafik
* Andrzej Nowakowski - polski polityk
* Tadeusz Paciorkiewicz - kompozytor
* Bartosz Paprocki - polski i czeski heraldyk
* Jaśko Pilik- szlachcic
* Jan Rolbiecki - polski konstruktor
* Wiktor Stryjewski - żołnierz AK i NSZ
1.Jakie wydarzenia przyjmuje się jako umowne daty graniczne baroku w muzyce? Podaj te daty.
2. Którego z kompozytorów barokowych uważa się za największego mistrza polifonii?
3. Wyjaśnij pojęcia:
polifonia
suita
fuga
oratorium
koncert fortepianowy
synkopa
4. Połącz właściwe hasła z obu kolumn
Muzyka na wodzie Corelli
Koncert barokowy Monteverdi
Suita na wiolonczelę solo Haendel
Concerto grosso Vivaldi
Orfeusz Jarzębski
Tamburetta Bach
5. Jakie nowe gatunki muzyczne powstały w epoce baroku?
6. Jaka jest typowa tematyka opery baroku?
7. Wymień polskie tańce narodowe.
8. Wymień poznane na lekcji utwory Jana Sebastiana Bacha.
9. Wymień formy muzyki instrumentalnej.
10. Gdzie narodziła się opera?
11. Tańcem narodowym jakiego kraju jest polka?
12. Wymień poznane na lekcji utwory Jerzego Fryderyka Haendela.
13. Gdzie urodził się Jan Sebastian Bach?
14. Kto był twórcą barokowego concerto grosso?
16. Wymień poznane na lekcji utwory Vivaldiego
17. Wymień opery barokowe.
18. Co oznacza słowo "barok"?
19. Wymień formy muzyki wokalno-instrumentalnej.
20. W rytmie jakiego polskiego tańca narodowego jest kolęda "Bóg się rodzi"?
21. Kto był najsłynniejszym twórcą oper barokowych?
22. Gdzie urodził się Jerzy Fryderyk Haendel?
23. Jaką grupę tańców tworzą oberek, kujawiak i mazur?
24. Jakie tańce wchodzą w skład suity barokowej?
25. W jakim mieście Jan Sebastian Bach spędził większość swego życia?
26. Obok tytułu utworu muzycznego podaj jego kompozytora, np. opera "Lalka" Stanisława Moniuszki
Toccata i Fuga d-moll
Cztery pory roku
Oratorium "Mesjasz"
27. Wymień polskich kompozytorów barokowych:
a) Gomółka, Chopin, Jarzębski
b) Moniuszko, Pękiel, Szymanowski
c) Pękiel, Jarzębski

W końcu są. Nie, ja też nie rozumiem 27. W czwartym kolejność jest taka, jaka była podana - co nie znaczy, że nie może być dobra.Niezwykłe odkrycie w klasztorze w Leżajsku

Podczas badań poprzedzających konserwację refektarza w zabytkowym klasztorze oo. Bernardynów w Leżajsku natrafiono na zachowany pod warstwą wtórnych przemalowań cenny, barokowy wystrój malarsko-architektoniczny tej unikatowej sali jadalnej.
Są to dekoracje ornamentalne, składające się z pokrywających sklepienia sztukaterii oraz wysokiej klasy kompozycji malarskich. Wszystko wskazuje na to, że podobne dekoracje znajdują się także pod warstwami malarskimi w innych pomieszczeniach klasztornych - poinformował wojewódzki podkarpacki konserwator zabytków Mariusz Czuba.

Z tego powodu podjęto już prace związane z ich odkryciem. Rokuje to możliwość przywrócenia tym pomieszczeniom pierwotnych walorów plastycznych. "Pod względem wartości artystycznych leżajski refektarz jest porównywalny jedynie z refektarzem oo. Paulinów w klasztorze na Jasnej Górze. W br. planujemy pełną konserwację tej największej sali leżajskiego klasztoru" - powiedział Czuba.

XVII-wieczny zespół klasztorny oo. Bernardynów w Leżajsku zaliczany jest do najznakomitszych barokowych obiektów sakralnych w Polsce i Europie, o zachowanym w całości oryginalnym wyposażeniu i wystroju wnętrza. Sama świątynia słynie również z organów, jednych z największych na świecie, o wyjątkowym brzmieniu, a także ze wspaniałych stalli oraz monumentalnej dekoracji malarskiej autorstwa znanego lwowskiego artysty Stanisława Strońskiego.

Wyjątkowe skarby sztuki, choć dotąd mniej znane, znajdują się też w samym klasztorze. Należą do nich m. in. dekoracje sztukatorskie reprezentacyjnych sal oraz nie mający sobie równych w kraju zespół oryginalnych XVII-wiecznych portali i drzwi prowadzących do klasztornych pomieszczeń.

W ub. roku zespół klasztorny oo. Bernardynów w Leżajsku został wpisany na listę Pomników Historii. http://wiadomosci.onet.pl...0,686,item.htmlLato z muzyką - Festiwale w Łagiewnikach i Grotnikach

23.06.2008

Wakacje dla melomanów w Łodzi wcale nie oznaczają martwego sezonu. Wręcz przeciwnie: za sprawą festiwali muzyki jest bardzo dużo. Trzeba tylko ruszyć się z domu i wpaść do Grotnik albo odwiedzić Las Łagiewnicki.

Łódzkie Towarzystwo Muzyczne, obchodzące w tym roku jubileusz 110-lecia, zaprasza na trzy cykle: XV Lato z Muzyką, IV Międzynarodowy Festiwal Gitarowy Grotniki 2008 i XXI edycję Muzyki w Starym Klasztorze - to w Łagiewnikach.

Jako pierwszy w minioną niedzielę wystartował festiwal w Grotnikach. Bohaterem koncertu inauguracyjnego był Chór Kameralny "Vivid Singers", pod batutą Dawida Bera. W programie znalazły się utwory negro spirituals i rodzime kompozycje Stanisława Moniuszki.

A w piątek, 27 czerwca, rozpoczynają się koncerty w pięknym barokowym kościele św. Antoniego w Łagiewnikach. Miłośnicy łagiewnickich spotkań z muzyką znów spotkają się ze skrzypkami, śpiewakami, zespołami chóralnymi i kameralnymi, ale przede wszystkim z organistami i poznawać będą kolejne, nierzadko mało znane utwory ze światowej skarbnicy muzycznej.

- Właśnie po to organizujemy te koncerty, by naszym słuchaczom dać sposobność obcowania z najlepszą muzyką wykonywaną przez utalentowanych artystów, tych bardzo znanych, ale i tych, którzy stoją dopiero na początku swojej drogi artystycznej - zapewnia Mirosław Pietkiewicz, dyrektor festiwalu i wiceprezes Łódzkiego Towarzystwa Muzycznego.

Pierwszy koncert w klasztorze w Łagiewnikach gościć będzie Zespół Muzyki Dawnej "Collegium Vocale" w składzie: Patrycja Cywińska - sopran, Janusz Cabała - kontratenor, Michał Zieliński - tenor i Roman Fijałkowski - baryton. Na organach grać będzie Michał Olszewski. W programie m.in. kompozycje: Jana Sebastiana Bacha, Mikołaja Gomółki, Wacława z Szamotuł, Johna Bertleta.

XXI Muzyka w Starym Klasztorze zapowiada się interesująco nie tylko z racji różnorodności repertuaru, ale i z uwagi na artystów, którzy będą ją wykonywać. W gronie solistów znaleźli się m.in.: saksofonista Paweł Gusnar, znakomity trębacz Igor Cecocho, organista Rostisław Wygranienko i wiolinista koncertujący na skrzypcach barokowych - Zbigniew Pilch. W programie sporo muzyki barokowej Jana Sebastiana Bacha, Jerzego Fryderyka Haendla, ale i XX-wiecznej Artura Honeggera, Maurice'a Ravela, Astora Piazzolli, Krzysztofa Komedy, Aleksandra Tansmana, Witolda Lutosławskiego, Grażyny Bacewicz.

Festiwal w Łagiewnikach trwać będzie od 27 czerwca do 29 sierpnia, a koncerty - w każdy piątek.

XV Lato Muzyczne w Grotnikach to cykl koncertów niedzielnych, które do 10 sierpnia odbywać się będą w parafii Niepokalanego Poczęcia NMP. W najbliższą niedzielę utwory Saint-Saensa i Jana Sebastiana Bacha grać będzie wiolonczelista Adrian Cygan. Do Grotnik przyjadą także: Trio Akordeonowe "Duo Arte", Wojciech Okurowski grający na fletni Pana, Bogdan Grad - gitary, bouzouki, charango. W programie festiwalu obok muzyki popularnej, ludowej usłyszymy m.in. kompozycje Wolfganga Amadeusza Mozarta, Roberta Schumana, Arama Chaczaturiana, Domenica Scarlattiego.

Grotniki od 30 czerwca do 4 lipca będą też gospodarzem IV Międzynarodowego Festiwalu Gitarowego. Grać i udzielać lekcji uczestnikom kursów będą m.in.: Gerard Abiton (Francja), Francisco Bernier (Hiszpania), Bernard Hebb (USA, Niemcy), Carlo Marcione (Włochy), Marek Zieliński (Polska).

3 lipca uczestnicy festiwalu przeniosą się na jeden dzień do Łodzi. W Filharmonii Łódzkiej odbędzie się Międzynarodowy Konkurs Gitarowy, którego główną nagrodą jest gitara lutnicza Albert&Muller o wartości 5 tys. euro.

Melomani będą więc w Łodzi (i nie tylko) latem zajęci przynajmniej dwa razy w tygodniu. Skarżyć się na pewno nie wypada.

Michał Lenarciński - POLSKA Dziennik ŁódzkiDla leniuszków co nie chcą szukać

Zakres materiału:
Tematy wg książki: barok, klasycyzm i okres przedklasyczny, romantyzm, szkoły narodowe, impresjonizm, Młoda Polska,jazz; muzyka współczesna :Znać: 1.muzyków (instrumentalistów w danej specjalności, śpiewaków, dyrygentów)- po dwa-trzy nazwiska (z imieniem); polskich współczesnych teoretyków muzyki, krytyków muzycznych -po dwa-trzy nazwiska (z imieniem).
2. Kompozytorzy polscy XX w.: Wiechowicz Stanisław ,Szeligowski Tadeusz,Szabelski Bolesław,Szymanowski Karol,Bacewicz Grażyna,Lutosławski Witold,Kisielewski Stefan,Serocki Kazimierz ,Baird Tadeusz,Kilar Wojciech,Penderecki Krzysztof,Dębski Krzesimir,Moss Piotr
3.Kompozytorzy innych narodowości:Britten Benjamin,Schaeffer Pierre i” muzyka konkretna”,Prokofiew Sergiusz,Ravel Maurycy,Debussy Claude (określone kierunki )

Cały rozdział dotyczący wiadomości ogólnych, m.in. o głosach ludzkich, instrumentach, formach, itp
UTWORY DO SŁUCHANIA:
Muzyka polska:
1. Bogurodzica,
2. Gaude Mater Polonia
3. S. Moniuszko: pieśń Prząśniczka , opera Straszny Dwór;
4. M.K.Ogiński : Polonez a-moll „Pożegnanie ojczyzny”
5. F.Chopin: Koncert fortepianowy e-moll, f-moll; Polonez As-dur op.53; Polonez A-dur op.40,
Sonata b-moll(marsz żałobny),
6. H.Wieniawski: Kujawiak
7. W. Kilar: Krzesany; Polonez z filmu Pan Tadeusz
8. W.Lutosławski; Piosenki dla dzieci
9. K. Penderecki:Per Slava
10. G. Bacewicz: Koncert na orkiestrę smyczkową
11. H.M. Górecki: III symfonia pieśni żałosnych; 3 utwory w dawnym stylu


Muzyka innych narodów
1. concerto grosso – A. Corelli – Concerto Grosso nr 6 “Na Boże Narodzenie”
2. koncert solowy – A. Vivaldi: Cztery pory roku
3. G.F.Händel: oratorium Mesjasz -Alleluja
4. F. Schubert: Moment Musical
5. C. Daquin: Kukułka
6. Jan Sebastian Bach: Toccata i fuga d-moll, BWV 565
7. Johann Pachelbel: Kanon D-dur
8. W.A. Mozart: Requiem , Serenada Eine kleine Nachtmusic,
9. L.van Beethoven: Uwertura Egmont, Sonata cis-moll „Księżycowa”, Menuet G-dur
10. F. Schubert: ballada Król olch, VIII Symfonia h-moll „Niedokończona”
11. F. Mendelssohn: Suita Sen Nocy letniej (Marsz weselny)
12. R. Schumann: Marzenie z „Sceny dziecięce”, Wesoły wieśniak z „ Album dla młodzieży, Koncert fortepianowy a-moll
13. G. Rossini: uwertura do opery Cyrulik Sewilski
14. G. Verdi: Nabucco (chór Va, pensiero), Rigoletto (Aria La donna e mobile)
15. G. Bizet: Carmen (Marsz Torreadora)
16. G. Puccini: Madame Butterfly (Aria Mimi)
17. R. Wagner: Cwał Walkirii z dramatu Walkiria, opera Lohengrin- marsz
18. – Robert Schumann, Sceny dzieciece op. 15;
19. – Piotr Czajkowski, Walc Kwiatów z baletu Dziadek do orzechów, Koncert fortepianowy b-moll op.23;
20. Edward Grieg, Suita Peer Gynt;
21. – Niccolo Paganini, Kaprys 24 a-moll;
22. Camille Saint-SaĂŤns, Karnawał zwierząt;
23. – Johann Strauss – syn, walc Nad pięknym modrym Dunajem.
24. Gustaw Holst: Planety
25. M.Musorgski; Obrazki z wystawy
26. M.Ravel: Bolero
27. G.Gershwin: Błękitna rapsodia